Dla wielu osób, które pracują w biurze, siedzenie na krześle biurowym bez odpowiedniego oparcia pleców może powodować duży stres w dolnej części pleców. Dzieje się tak głównie dlatego, że w pozycji siedzącej dyski lędźwiowo-krzyżowe są obciążone trzykrotnie bardziej niż w pozycji stojącej, a siedzenie bez oparcia pleców prowadzi zazwyczaj do złej postawy ciała, która obciąża tkanki miękkie i stawy kręgosłupa. Dla wielu osób siedzenie na krześle biurowym albo powoduje albo pogłębia bóle w dolnej części pleców.

Częścią problemu jest to, że dzisiejszy styl życia często obejmuje długie okresy siedzenia - w pracy, podczas dojazdu do pracy i z pracy, w domu, oglądając telewizję lub komputer, oglądając mecze piłki nożnej dzieci itd. I to właśnie w tej pozycji siedzącej rozwijają się złe nawyki postawy - głaskanie się, chuliganie w fotelu, itp.

Siedząc na krześle biurowym, przesuwanie ciężaru do przodu zwiększa obciążenie tkanki miękkiej, stawów i dysków, a to z kolei może powodować napięcie mięśni i ból w dolnej części pleców i nóg (np. rwa kulszowa).

Krzesło biurowe Lumbar Back Support jest ważne

Dolna część kręgosłupa, tuż nad pośladkami, naturalnie zakręca się do wewnątrz w kierunku brzucha (krzywa lordotyczna). Podpórka pod plecy pomaga w utrzymaniu dobrej postawy ciała, wypełniając po prostu lukę między lędźwiowym kręgosłupem a siedziskiem, wspierając naturalną krzywiznę wewnętrzną dolnej części pleców.

Bez podparcia lędźwiowego kręgosłupa trudniej jest utrzymać prawidłową postawę - a kręgosłup lędźwiowy i duże mięśnie w dolnej części pleców muszą pracować ciężej, aby utrzymać prawidłową krzywiznę i ułożenie. Z czasem, gdy ciało się męczy, mięśnie trzymające kręgosłup w takiej pozycji stają się słabe, a głowa i górna część pleców mają tendencję do pochylania się do przodu, aby zrekompensować osłabienie mięśni lędźwiowych. Naturalną tendencją jest pochylanie się i/lub pochylanie do przodu w fotelu biurowym.

Dzięki dobremu podparciu kręgosłupa lędźwiowego z krzesła biurowego, mięśnie otaczające kręgosłup są zwolnione z dużej części odpowiedzialności za to, że kręgosłup jest naturalnie zakrzywiony. Podparcie to jest szczególnie ważne przy długotrwałym siedzeniu.

Pozycjonowanie krzesła biurowego do obsługi zaplecza

Oprócz dolnego oparcia pleców, istnieje wiele prostych sposobów, aby upewnić się, że krzesło biurowe zapewnia odpowiednie oparcie dla pleców i szyi. Na przykład, dla użytkowników komputerów:

Krzesło biurowe powinno mieć oparcie na łokciach, aby nie obciążać szyi. Łokcie powinny mieć możliwość wygodnego oparcia się na podporach łokciowych pod kątem prostym.
Kolana powinny być zgięte pod kątem prostym, a w razie potrzeby należy zastosować podnóżek, aby podnieść stopy podczas siedzenia na krześle biurowym.
Podczas siedzenia na krześle biurowym oczy powinny mieć możliwość patrzenia prosto przed siebie na komputer.