Skorzystanie z ręcznego urządzenia do komunikacji z drukarką może być bardzo proste. Niektóre drukarki mają wbudowany Bluetooth lub odbiorniki 802.11. W przypadku drukarek bez nich, adaptery USB mogą dodawać funkcje bezprzewodowe. Bezprzewodowy serwer druku, taki jak Axis Communications 580 Print Plug lub bezprzewodowy serwer druku HP Jetdirect ew2400 Wireless Print Server, może również uczynić drukarkę bezprzewodową. Niektóre serwery druku mogą przetwarzać dokumenty i przygotowywać je do drukowania, dzięki czemu urządzenie przenośne nie będzie musiało tego robić. Inne pełnią głównie funkcję centrali, przekazując sygnały z urządzeń bezprzewodowych do drukarki pojedynczo.

Dodawanie funkcji bezprzewodowych do drukarki może być łatwe, ale uzyskanie urządzenia przenośnego do komunikacji z nim może być trudniejsze. Nowsze urządzenia mogą automatycznie wykryć drukarkę bezprzewodową, tak jak w przypadku połączenia WiFi lub pobliskiego urządzenia Bluetooth. Większość programów do drukowania mobilnego pozwala użytkownikom na prowadzenie listy drukarek, z których często korzystają. W ten sposób ludzie nie muszą przeglądać długiej listy dostępnych drukarek.

Ale nawet jeśli PDA wykryje pobliską drukarkę, nie może jej używać, jeśli nie ma zainstalowanych odpowiednich sterowników. Wielu producentów drukarek dostarcza przeskalowane sterowniki, które pozwalają na drukowanie przez urządzenia ręczne do większości swoich drukarek. Zazwyczaj działa to całkiem dobrze, ale ze względu na ogólną naturę sterownika, urządzenie nie zawsze może korzystać ze specyficznych cech każdej drukarki.

Dla osób, które dużo podróżują, przenośne drukarki mogą być lepszą opcją niż szukanie dostępnych drukarek. Są to drukarki kompaktowe, lekkie i mogą być zarówno zasilane bateryjnie, jak i bezprzewodowo. Niektóre drukarki przenośne, często używane do drukowania etykiet i kodów kreskowych, zmieszczą się nawet w kieszeni lub na pasku.

Jeśli rozważasz zakup drukarki przenośnej, upewnij się, że porównujesz jej możliwości z tym, co będzie potrzebne do drukowania. Jeśli najczęściej drukujesz zdjęcia, rozważ zakup przenośnej drukarki fotograficznej, która odczytuje zdjęcia bezpośrednio z aparatu lub karty pamięci. Upewnij się, że drukarka przenośna jest kompatybilna z urządzeniem i oprogramowaniem, którego chcesz używać.

Jakie są najlepsze drukarki przenośne?

Porównaliśmy pięć przenośnych drukarek w tym zestawieniu. W porównaniu z najlepszymi drukarkami typu "wszystko w jednym", urządzenia przenośne zmierzyły się dobrze.

Najlepszą ogólną drukarką mobilną jest HP OfficeJet 250. Jej wysoka wydajność jest nie do pobicia, a jakość obrazu jest stale wysoka. Ponadto, pomimo swojej kompaktowej konstrukcji, wykonuje atrakcyjne kopie i wysokiej jakości skanowanie.  

Wszystkie pozostałe cztery modele oferują jednak coś atrakcyjnego, co warto rozważyć. Canon Pixma iP110 oferuje długą żywotność baterii i najniższy koszt atramentu na stronę w tym zestawieniu. Epson WorkForce EC-C110 jest lekki i ma mały wyświetlacz LCD oraz cztery przyciski sterowania. Drukarka Brother PocketJet 773 jest wytrzymała, niezwykle lekka i kompaktowa, a ponadto może drukować na papierze ciągłym. HP Tango X jest stylowo wyglądający i szybki w obsłudze.

To, jak planujesz używać drukarki przenośnej, może być najważniejszym czynnikiem przy wyborze właściwego modelu. Wyniki naszych testów i porównania funkcji powinny skierować Cię na właściwą drogę.