Gdy spędzamy wiele godzin przy biurku najbardziej cierpią nasze nadgarstki, nogi i kręgosłup. Okazuje się jednak, że są sposoby na to, aby problemów tych uniknąć.

Jak uniknąć bólu pleców w pracy?

Podstawą jest dobry fotel do pracy przy biurku. Osoby, które wiele godzin spędzają przy biurku, powinny zadbać o to, aby na wyposażeniu biura znalazł się fotel lub krzesło, które mają wyprofilowane oparcie. W okolicy lędźwiowej dobry fotel ma wybrzuszenie w kształcie wałka. Jeśli nie masz takiego fotela, możesz dokupić specjalną podpórkę lędźwiową. Koniecznie też musisz wyregulować wysokość krzesła czy fotela. Gdy na nim usiądziesz, nogi powinny tworzyć kąt prosty. Pamiętaj, aby stopy opierały się na podłodze. To sposób na odciążenia pleców.

Gimnastyka w pracy

Osoby, które pracują przy komputerze mają prawo skorzystać do 5-minutowej przerwy, która jest wliczana w ich czas pracy. Ten czas warto wykorzystać na wykonanie kilku ćwiczeń. Ćwiczenia na kręgosłup w czasie pracy są oczywiście bardzo proste. Można tylko wstać z krzesła, przeciągnąć się, porozciągać i zrobić kilka kroków. Można też wykonać takie proste, ale jakże skuteczne ćwiczenie. Należy stanąć prosto, opuścić powoli głowę i wykonać skłon w przód. Wykonując skłon ręce trzymamy swobodnie, powinny wisieć wzdłuż ciała. Potem bardzo powoli prostujemy się. Na koniec unosimy dłonie i przeciągamy się. Inne proste ćwiczenia do wykonania w biurze pomogą rozluźnić mięśnie karku. Splatamy dłonie z tyłu głowy. Brodę przyciągamy do piersi. Pochylamy się mocno do przodu. Następnie unosimy głowę. Jeśli możemy, powtarzamy to ćwiczenie 10 razy.

Jeśli mocno boli nas kręgosłup w jego złagodzeniu pomoże „zastygnięcie” w jednej pozycji przez dłuższą chwilę. Jeśli czujemy, że plecy zaczynają nas boleć, podnieśmy się z fotela, stańmy w wyprostowanej pozycji i przez 5 minut rytmicznie na przemian ściągajmy i rozluźniajmy pośladki. Możemy też wykonać inne ćwiczenie, które pomoże złagodzić ból kręgosłupa. Siadamy okrakiem na krześle, twarzą do oparcia. Opieramy się o nie lekko brzuchem i ściągamy łopatki. To ćwiczenia, które w biurze warto wykonywać każdego dnia. Okażą się one jednak mało pomocne, jeśli weekendy będziemy spędzać siedząc przed telewizorem. Wolne dni także warto wykorzystać na wykonywanie ćwiczeń, które wzmocnią mięśnie grzbietu i odciążą kręgosłup. Bardzo dobrze sprawdza się między innymi marsz z kijkami czyli nordic walking.

Bardzo dobrym rodzajem aktywności dla kręgosłupa jest także pływanie, szczególnie w pozycji na plecach lub kraulem. Warto zapisać się także na zajęcia typu „joga dla kręgosłupa”. Są to zestawy ćwiczeń odciążających dobrane specjalnie pod kątem kręgosłupa. Warto też zadbać o wygodny materac w nocy. Nie powinien on być zbyt miękki, ani zbyt twardy. Wygodny fotel i częste zmiany pozycji to najlepsze sposoby na odprężenie szyjnego i lędźwiowego odcinka kręgosłupa. W pracy można wykonać też kilka prostych ćwiczeń. Ich wykonanie zajmie maksymalnie 5 minut. Tyle czasu trwa przerwa przysługująca osobom pracującym przy komputerze.