Prawidłowa postawa jest prostym, ale bardzo ważnym sposobem na utrzymanie w zdrowiu wielu skomplikowanych struktur w plecach i kręgosłupie. To o wiele więcej niż tylko kosmetyka - dobra postawa i oparcie pleców są krytyczne dla zmniejszenia występowania i poziomu bólu pleców i szyi. Podparcie pleców jest szczególnie ważne dla pacjentów, którzy spędzają wiele godzin siedząc w fotelu biurowym lub stojąc przez cały dzień.

Problemy powodowane przez złą obsługę pleców i postawę ciała

Niezachowanie dobrej postawy ciała i odpowiedniego oparcia pleców może spowodować dodatkowe obciążenie mięśni i obciążenie kręgosłupa. Z czasem stres związany z niewłaściwą postawą ciała może zmienić anatomiczne cechy kręgosłupa, prowadząc do możliwości zwężenia naczyń krwionośnych i nerwów, a także problemów z mięśniami, dyskami i stawami. Wszystko to może w znacznym stopniu przyczyniać się do bólów pleców i szyi, a także do bólów głowy, zmęczenia, a być może nawet do problemów z ważnymi organami i oddychaniem.

Identyfikacja dobrej postawy ciała

Zasadniczo, właściwa postawa oznacza utrzymywanie każdej części ciała w jednej linii z sąsiednimi częściami. Prawidłowa postawa utrzymuje wszystkie części ciała w równowadze i wspiera je. Przy prawidłowej postawie (w pozycji stojącej) powinno być możliwe wyznaczenie prostej linii od płatka usznego, przez bark, biodro, kolano i do środka kostki.

Ponieważ w ciągu dnia ludzie znajdują się w kilku pozycjach (siedząc, stojąc, wyginając się, pochylając i leżąc), ważne jest, aby nauczyć się osiągać i utrzymywać prawidłową postawę w każdej pozycji dla dobrego podparcia pleców, co będzie skutkowało mniejszym bólem pleców. Idealną sytuacją jest płynna i płynna zmiana postawy ciała podczas przechodzenia z jednej pozycji do drugiej. Po wstępnej korekcie złych nawyków w zakresie postawy ciała ruchy te stają się zazwyczaj automatyczne i nie wymagają wielkiego wysiłku, aby je utrzymać.

Ergonomiczne krzesła biurowe do obsługi pleców

Praca biurowa często prowadzi do złej postawy ciała i obciążenia dolnych partii pleców. Wiele osób pracuje siedząc na fotelu biurowym, który nie jest odpowiednio dopasowany do ich ciała i nie zapewnia wystarczającego oparcia dla dolnych partii pleców. Jedną ze strategii jest wybór ergonomicznego krzesła biurowego, które często zapewnia lepsze oparcie niż zwykłe krzesło i może być bardziej komfortowe dla pacjenta.

Zrób sobie przerwę od siedzenia w fotelu biurowym

Ponadto kręgosłup jest wprawiany w ruch, a kiedy siedzimy w dowolnym typie krzesła biurowego (nawet ergonomicznego) przez dłuższy czas, najlepiej jest wstawać, rozciągać się i poruszać regularnie w ciągu dnia, aby naładować sztywne mięśnie.