Jeśli dużo siedzisz przed komputerem, oto kilka wskazówek, które pomogą Ci aby prawidłowa postawa przy biurku była Twoim nawykiem

Podeprzyj swoje plecy

Zredukuj ryzyko bólu pleców poprzez dostosowanie krzesła tak, aby dolna część pleców była odpowiednio podparta.

Prawidłowo wyregulowane krzesło zmniejszy obciążenie pleców. Uzyskaj 1, który jest łatwo regulowany, dzięki czemu możesz zmienić wysokość, pozycję pleców i pochylenie.

Twoje kolana powinny być nieco niżej niż biodra. Użyj podnóżka, jeśli uzna to za konieczne.

Dostosuj swoje krzesło

Wyreguluj wysokość fotela tak, aby można było używać klawiatury z nadgarstkami i przedramionami prosto i równo z podłogą. Może to pomóc w zapobieganiu powtarzającym się urazom związanym z nadgarstkami i przedramionami.

Łokcie powinny znajdować się przy boku ciała, tak aby ramię tworzyło kształt litery L w stawie łokciowym.

Połóżcie stopy na podłodze

Połóż stopy płasko na podłodze. Jeśli nie, zapytaj, czy możesz mieć podnóżek, który pozwoli Ci oprzeć stopy na poziomie, który jest wygodny.

Nie krzyżuj nóg, ponieważ może to przyczynić się do problemów z postawą ciała.

Umieść swój ekran na wysokości oczu

Twój ekran powinien znajdować się bezpośrednio przed tobą. Dobrą wskazówką jest umieszczenie monitora mniej więcej na wysokości ramienia, z górną częścią ekranu mniej więcej na wysokości oczu.

Aby to osiągnąć, może być potrzebna podstawka pod monitor. Jeśli ekran jest zbyt wysoki lub zbyt niski, trzeba będzie zgiąć szyję, co może być niewygodne.

Miej klawiaturę prosto przed sobą

Umieść klawiaturę przed sobą podczas pisania.

Pozostaw około 4 do 6 cali (100mm-150mm) przerwy z przodu biurka, aby odpocząć nadgarstki pomiędzy kolejnymi przerwami w pisaniu. 

Trzymaj ręce zgięte w kształcie litery L, a łokcie po bokach.

Niektórzy ludzie lubią używać podpórki na nadgarstki, aby utrzymać nadgarstki proste i na tym samym poziomie co klucze.

Trzymaj myszkę blisko

Ustaw i używaj myszki tak blisko jak to możliwe. Mata do myszy z podkładką na nadgarstek może pomóc w utrzymaniu prostego nadgarstka i uniknięciu kłopotliwego zginania.

Jeśli nie używasz klawiatury, przesuń ją na jedną stronę, aby zbliżyć się do siebie.

Unikaj odbicia ekranu

Twój ekran powinien być jak najbardziej wolny od olśnień. Jeśli na Twoim ekranie pojawi się odblask, trzymaj przed nim lustro, abyś wiedział, co go powoduje.

Ustawić monitor w taki sposób, aby uniknąć odbicia od oświetlenia górnego i światła słonecznego. W razie potrzeby przeciągnij rolety przez okna.

Regulacja jasności lub kontrastu ekranu może znacznie ułatwić jego obsługę.

Unikaj noszenia bifokali

Jeśli masz okulary dwuogniskowe, może się okazać, że są one mniej niż idealne do pracy przy komputerze. Ważne jest, aby móc łatwo zobaczyć ekran bez konieczności podnoszenia lub opuszczania głowy.

Jeśli nie możesz wygodnie pracować z bifokalami, możesz potrzebować innego rodzaju okularów. W razie wątpliwości należy skonsultować się z optykiem.

Ułatwiać dostęp do przedmiotów

Ustawiaj często używane przedmioty, takie jak telefon lub zszywacz, w zasięgu ręki. Unikaj wielokrotnego rozciągania lub skręcania, aby dotrzeć do przedmiotów.

Unikaj wysiłku telefonicznego

Jeśli spędzasz dużo czasu na telefonie, spróbuj wymienić słuchawkę na zestaw słuchawkowy.

Powtarzające się trzaskanie telefonem między uchem a ramieniem może nadwyrężać mięśnie szyi.