Praca przy biurku postrzegana jest przez wiele osób jako lekka, łatwa i przyjemna. Jednak osoby, które kilka godzin spędzają przy biurku są innego zdania. Spędzone w jednej pozycji godziny, setki jeśli nie więcej tych samych ruchów dłoni, patrzenie przez kilka godzin w monitor – wszystko to sprawia, że boli kręgosłup, nadgarstki czy kolana. Praca przy biurku oczywiście może być znacznie bardziej komfortowa pod warunkiem, że znajdą się w biurze między innymi odpowiednie meble. Jednym z najważniejszych jest dobrze dobrane krzesło.

Jakie krzesło do biura wybrać?

Krzesło, na którym będziemy spędzać kilka godzin przy biurku musi mieć regulowaną wysokość. Zanim zaczniemy na nim pracować, regulujemy jego wysokość tak, aby nogi utworzyły kąt prosty, gdy na nim usiądziemy. Jeśli jest to niemożliwe – korzystajmy z podnóżka. Z podnóżka warto korzystać również wtedy, gdy możemy ustawić właściwie wysokość krzesła. Dzięki temu, że będziemy mieć wygodnie oparte na nim całe stopy, zmniejszymy ryzyko powstania żylaków.  Z krzesła, którego wysokość można regulować skorzystają osoby o różnym wzroście. Do pracy przy biurku warto wybrać krzesło komputerowe ergonomiczne.

Oparcie tego krzesła będzie wyprofilowane w taki sposób, aby możliwe było ustawienie go w taki sposób, aby dotykało ono łopatek i przylegało do lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Ergonomiczne krzesła komputerowe dostępne są na rynku w różnych wariantach. Są też i takie, których oparcie samoistnie dopasowuje się do kształtu pleców siedzącej na nim osoby. Dobrze dobrane krzesło komputerowe musi mieć również podłokietniki. Zalety podłokietników docenimy, jeśli chociaż raz cierpieliśmy z powodu bólu łokcia. Opierając podczas pisania łokcie na podłokietnikach zapobiegniemy poważnym problemom zdrowotnym w przyszłości. Bardzo wygodne są też krzesła komputerowe wyposażone w zagłówek.

Wygoda to nie wszystko

Komfortowe warunki pracy z pewnością zapewni nam krzesło komputerowe o ergonomicznym kształcie. Ale ważne są nie tylko parametry techniczne krzesła i jego walory użytkowe. Krzesło komputerowe powinno mieć także walory estetyczne. Obicia krzeseł komputerowych wykonywane są obecnie z bardzo różnych materiałów. Obicia krzeseł wykonuje się na przykład z tkanin. Tkaniny te występują w bardzo różnych kolorach. W efekcie łatwo znaleźć krzesło z kolorem obicia, który najlepiej pasuje do ogólnej kolorystyki pomieszczenia, w którym się znajdzie. Popularnym materiałem na obicia krzeseł komputerowych jest także skóra. Może to być zarówno skóra naturalna, jak i sztuczna.

Fotele z obiciem wykonanym ze sztucznej skóry wybierane są obecnie częściej. Wiele modeli krzeseł komputerowych jest obrotowych. Jeśli kupujemy takie właśnie krzesło to pamiętajmy, aby sprawdzić, czy ma ono stabilną podstawę. Również w przypadku klasycznego krzesła komputerowego podstawa musi być stabilna. Przyjrzyjmy się również kółkom. Są takie, które po pewnych powierzchniach poruszają się z trudem. Ergonomiczne krzesła komputerowe pozwolą uniknąć bólów kręgosłupa.