Osoby, które przez wiele godzin pracują przy biurko przed komputerem, bardzo często cierpią na różne dolegliwości stawów. Bóle kręgosłupa, łokci, nadgarstków, kolan i bioder są bardzo częstymi dolegliwościami pracowników biurowych. Tylko z pozoru praca przy komputerze jest przyjemna i lekka. Spędzane w jednej pozycji godziny, powtarzające się w setki ruchy dłoni, oczy nieruchomo wpatrzone w ekran monitora sprawiają, że po skończonym dniu pracy wiele osób czuje się tak, jakby wykonywało ciężką pracę fizyczną. Wielu dolegliwości związanych z pracą przy biurku przed komputerem można zapobiegać dbają o ergonomiczne wyposażenie swojego miejsca pracy.

Prawidłowa postawa przy komputerze

Nienaturalna postawa, którą przyjmują osoby pracujące przed komputerem powoduje bóle kręgosłupa. Szczególnie często dokuczają bóle w szyjnym i lędźwiowo-krzyżowym odcinku kręgosłupa. Można ich zapobiec dbając o prawidłową postawę przy komputerze. Nie należy garbić się, wyciągać zbyt mocno głowy do przodu, ani też pochylać się mocno nad biurkiem. Oparcie fotela należy ustawić w taki sposób, aby dotykało ono łopatek i lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Ekran monitora powinien znajdować się na wprost twarzy, a jego górna krawędź powinna znajdować się poniżej linii wzroku. Aby nie bolały łokcie i nadgarstki Stałe powtarzanie tego samego gestu – w naszym przypadku liczne ruchy palcami z jednoczesnym odgięciem nadgarstków w trakcie pisania na klawiaturze komputera – skutkuje powstawaniem mikrourazów. Przyczyną ich powstawania jest przeciążenie stawu łokciowego.

https://alibiuro.pl/akcesoria-komputerowe/peryferia/podkladka-pod-klawiature/

Mikrourazy prowadzą do bólu łokcia, może też rozwinąć się stan zapalny. Schorzenie to popularnie nazywane jest łokciem tenisisty. Powtarzanie tych samych ruchów podczas posługiwania się myszka i pisania na klawiaturze każdego dnia sprzyja także obrzękowi ścięgien i rozwojowi stanu zapalnego w nadgarstku. Zespół cieśni nadgarstka powoduje bardzo silny ból, który nasila się nocą. Schorzeniom tym można zapobiegać. Aby uniknąć łokcia tenisisty należy pamiętać o tym, aby w trakcie pisania łokcie były oparte na podłokietnikach fotela. Również zespołowi cieśni nadgarstka można zapobiec.

Osoby, które każdego dnia przez kilka godzin piszą na klawiaturze komputera powinny korzystać ze specjalnej podkładki. Podkładka pod klawiaturę  żelowa to wydatek około kilkunastu złotych. Za niewielką sumę pieniędzy można uniknąć bardzo przykrych dolegliwości związanych z zespołem cieśni nadgarstka. Żelowa podkładka pod klawiaturę wykonana jest z żelu bardzo wysokiej jakości. Żelowe podkładki dostępne są w wielu kolorach. Dodatkowo więc podkładka pod klawiaturę będzie stanowiła miły kolorystyczny akcent na biurku. Jest to bardzo przydatny gadżet, który naprawdę warto kupić w trosce o swoje własne zdrowie. Ergonomicznie wyposażenie stanowiska pracy zapobiegnie wielu problemom zdrowotnym. Zespół cieśni nadgarstka to bolesna dolegliwość, której można zapobiec stosując żelową podkładkę pod klawiaturę. Podkładka kosztuje od 50 zł. Nie jest to duży wydatek.