Praca przy biurku tylko z pozoru jest lekka i przyjemna. Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa uważane są za jedną z chorób cywilizacyjnych. Cierpi na nie niemal 80% mieszkańców krajów wysoko uprzemysłowionych. Polska nie jest tutaj wyjątkiem. Przeciążenia i nadwyrężenia kręgosłupa dotykają także wiele osób w naszym kraju. Osobami, które najczęściej cierpią na bóle kręgosłupa są pracownicy biurowi. Praca przy biurku przed komputerem wymaga spędzania czasem wielu godzin w pozycji, która dla kręgosłupa nie jest naturalna. Co więc zrobić, aby kręgosłup nie zaczął boleć?

Jaką rolę pełni kręgosłup?

Kręgosłup człowieka składa się z pięciu odcinków. Zbudowany jest z 33 lub 34 kręgów. Razem z żebrami i mostkiem tworzy tak zwany kościec osiowy. Jego najważniejszym jest podpierania naszej górnej części ciała. W przypadku pracy przy biurku, jak już wspomnieliśmy, kręgosłup przyjmuje nienaturalną pozycję. Na skutek takiej pozycji kręgi lędźwiowe nierównomiernie zaczynają uciska dysk, który znajduje się  pomiędzy nimi. Z kolei odcinek lędźwiowy kręgosłupa wygina się w pałąk. Ucisk kręgów na dysk powoduje dolegliwości bólowe w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Praca przy biurku powoduje nie tylko problemy z lędźwiowym odcinkiem kręgosłupa. W trakcie pracy przy biurku w nieprawidłowej pozycji znajduje się  również kręgosłup szyjny. Gdy jest on nadmiernie obciążony przez kilka godzin, zaczyna boleć.

Aby kręgosłup przestał Ci dokuczać

Prawidłowa postawa przy biurku to najlepszy sposób na to, aby zapobiegać bólom kręgosłupa. Aby uniknąć bólów kręgosłupa musimy przede wszystkim zadbać o to, aby mieć w pracy odpowiednie krzesło. Wysokość krzesła musimy wyregulować tak, aby nogi utworzyły kąt prosty, gdy na nim usiądziemy. Aby odciążyć plecy, opieramy stopy na podłodze. W utrzymaniu prostych pleców pomoże nam także specjalna podkładka lub gumowa poduszka z wypustkami. Tak zwanym dysk sensoryczny można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Prawidłowa postawa przy biurku powinna wyglądać tak, że nie pochylamy się i nie garbimy. Postarajmy się „przykleić” plecy do oparcia krzesła. Uda nam się to zrobić, gdy opierając się o oparcie napniemy mięśnie brzucha. Taka postawa pomoże nam zachować prosty kręgosłup. Pamiętajmy też, aby podczas korzystania z klawiatury nie opierać dłoni i przedramion na biurku.

Jeśli kręgosłup i tak Cię boli

Prawidłowa postawa przy biurku nie powinna powodować bólu pleców czy kręgosłupa. Może się jednak zdarzyć, że wrócimy do domu z bólem. Na bóle karku najlepszym lekarstwem jest masaż wykonany ogrzanym wcześniej ręcznikiem. Do masażu możemy wykorzystać również drewniany masażer. W złagodzeniu dolegliwości bólowych w lędźwiowo-krzyżowym odcinku kręgosłupa także pomoże nam lekki masaż. Rozluźni on mięśnie, pobudzi krążenie i w efekcie przyniesie ulgę. Powodem bólów kręgosłupa jest nadwaga, chodzenie przez kobiety na wysokich obcasach, ale także kilkugodzinna praca przy biurku. Jeśli nauczymy się przyjmować prawidłową postawę, kręgosłup powinien przestać nas boleć.