Jako fizjoterapeuci medycyny pracy, naszym zadaniem jest pomaganie ludziom w osiągnięciu optymalnego stanu zdrowia i zapobieganie urazom w pracy. Jednym z najlepszych (i najłatwiejszych) sposobów zapobiegania urazom w miejscu pracy jest zapewnienie ergonomicznego ustawienia przestrzeni. To znaczy, że Twoje otoczenie i sprzęt są ustawione tak, aby zapewnić bezpieczne ciężary, siły i odległości.

Dla osób pracujących w biurze ergonomiczne środowisko oznacza posiadanie krzesła na odpowiedniej wysokości i nachyleniu ułatwiającym przyjęcie dobrej postawy i siedzenie w odległości od biurka, która jest dobra między innymi dla oczu, ramion, pleców i ramion. Te niewielkie, jak się może wydawać, regulacje przynoszą na dłuższą metę ogromne korzyści dla zdrowia.

Dlaczego stacja robocza powinna być ustawiona ergonomicznie?

Każdy fizjoterapeuta może ostrzec Cię przed niebezpieczeństwami związanymi z brakiem ergonomicznego ustawienia stanowiska pracy. Niezwykle często zdarza się, że pracownicy biurowi wymagają fizjoterapii z powodu bólu karku, bólu dolnej części pleców oraz regularnych masaży korygujących, które pomagają rozluźnić sztywne, przepracowane (i niedopracowane) mięśnie. Pracownicy biurowi, którzy pracują w warunkach nieergonomicznych, ryzykują nadużywanie urazów takich jak zapalenie ścięgien, RSI, zespół cieśni nadgarstka i są bardziej podatni na zapalenie stawów i pogorszenie wzroku. Zaletą ergonomicznego stanowiska pracy jest zmniejszenie dużej liczby zagrożeń dla zdrowia - oznacza to, że Twoje miejsce pracy jest również bardziej komfortowe!

Jak skonfigurować Ergonomiczną Stację Roboczą

Postawa i rozmieszczenie krzeseł
Pozycja fotela powinna pomóc w osiągnięciu wygodnej pozycji opartej na naturalnej postawie ciała. Plecy powinny być podparte i lekko zakrzywione, kość ogonowa nieco wystaje, a stopy płasko na podłodze.

Usiądź do przodu, aby pomiędzy zewnętrzną krawędzią krzesła a tyłem kolan było trochę miejsca. Jeśli oznacza to, że krzesło jest zbyt głębokie, by móc podeprzeć plecy, może być konieczne dodanie podparcia lędźwiowego.

Klawiatura i rozmieszczenie myszy
Aby ustalić prawidłową pozycję nadgarstków, umieść łokcie po bokach i zgnij je pod kątem 90 stopni. Przedramiona powinny znajdować się kilka centymetrów nad udami. Przestrzeń między ramionami powinna pozostawać w miarę możliwości w pewnej odległości od ramion.

W idealnej pozycji nadgarstka nadgarstki nie powinny być zgięte zbyt mocno w górę lub w dół, ale w dość prostej, neutralnej pozycji. Możesz osiągnąć tę pozycję wybierając klawiaturę, która ma oparcie dla nadgarstków i unikając używania zakładek na podpórkach, które podnoszą klawiaturę z tyłu. Zawsze dobrym pomysłem jest użycie podpórki pod nadgarstki dla myszy, aby upewnić się, że nadgarstek jest podparty i pozostaje na tej samej wysokości co dłoń.

Ruch
Bez względu na to, jak ergonomiczne jest Twoje stanowisko pracy, aktywność fizyczna jest nadal niezbędna, aby uniknąć bólu i urazów. Zrób sobie przerwę co 30-60 minut na krótki spacer i rozciągnij mięśnie.