Ostatnie badanie wykazało, że 60% pracodawców dostarcza lub subsydiuje biurka w swoich biurach, co sprawia, że biurka te są najszybciej rosnącym trendem w dziedzinie świadczeń wellness. Czy zatem biurka stałe to tylko chwilowa moda, czy też należy rozważyć ich zakup we własnym zakresie? Nazywane również biurka stojące lub regulowane, te biurka pozwalają stać podczas pracy i pochodzą z niektórych bardzo realnych korzyści.

W tym przewodniku omówimy zalety biurek stojących, kilka możliwych wad, jak je właściwie wykorzystać i jak najlepiej wykorzystać ich doświadczenie w pracy przy biurku stojącym.

KORZYŚCI Z BIURKA STOJĄCEGO

Więc, dlaczego tak wiele powierzchni biurowych wykorzystuje biurka stojące? Mimo, że urządzenia te są stosunkowo nowe, istnieje już wiele badań pokazujących znaczne korzyści zdrowotne, jakie niosą ze sobą biurka stojące. Przy regularnym użytkowaniu, biurka stojące mogą:

1. PROMOWANIE ZDROWSZEGO STYLU ŻYCIA
Siedzenie przez osiem godzin każdego dnia nie sprzyja aktywnemu trybowi życia. Jedno z badań potwierdziło, że praca przy biurku może prowadzić do pewnych problemów zdrowotnych. W szczególności, wyniki sugerują, że siedzenie przy biurku do pracy przez ponad pięć godzin może prowadzić do zwiększenia talii i zwiększonego ryzyka chorób serca.

Badacz zaleca spędzanie siedmiu godzin dziennie na nogach lub chodzenie od siedmiu do ośmiu mil, aby uniknąć tego ryzyka. Chociaż jest jasne, że siedzenie przez cały dzień nie jest zdrowym wyborem, naukowcy wciąż starają się określić, jak korzystne może być bycie na nogach w ciągu dnia pracy.

Dodatkowe kalorie, które spalasz z pozycji stojącej, a nie siedzącej, są znikome, ale to nie oznacza, że stojące biurka nie pomogą ci utrzymać zdrowej wagi i uniknąć ryzyka cukrzycy typu 2. Dodatkowo, jedno z badań wykazało, że stanie może pomóc w zmniejszeniu skoków poziomu cukru we krwi.

Dodatkowo, biurka stojące zachęcają pracowników do większej aktywności. Kiedy pracownicy przechodzą na przemian z biurka do biurka stojącego i z powrotem przez cały dzień, są bardziej skłonni do wykonywania niewielkich odcinków lub spacerów w celu poprawy ich ogólnej codziennej aktywności. Chociaż czynności te mogą wydawać się niewielkie i nieistotne, kumulują się one przez cały dzień i przyczyniają się do ogólnego stanu zdrowia pracownika.

2. DOSTARCZ WIĘCEJ KOMFORTU
Stanie podczas pracy może wydawać się niewygodne, ale badania pokazują, że komfort jest jedną z podstawowych zalet biurek stojących. Ergonomiczne zalety biurek stojących mogą oznaczać mniej bólu i większy komfort pracy. Jedno z badań wykazało, że wdrożenie urządzeń do pracy w pozycji stojącej doprowadziło do zmniejszenia bólu górnej części pleców i szyi u pracowników o 54% już po czterech tygodniach.

Ból dolnej części pleców jest poważnym problemem dla wielu pracowników. Badania sugerują, że stanowisko pracy w pozycji siedzącej może zmniejszyć chroniczny ból dolnej części pleców. Jedno z badań, które dotyczyło pracowników z nadwagą, wykazało, że naprzemienność pracy w pozycji siedzącej i stojącej zmniejszyła ból w dolnej części pleców o prawie 32 procent.

Biurka stojące mogą być bardziej wygodne, ponieważ pomagają ciału utrzymać bardziej naturalną postawę. Praca przy komputerze podczas siedzenia przy biurku może często prowadzić do zachwianej postawy, która może powodować bóle mięśniowo-szkieletowe. Z drugiej strony stanie w pozycji stojącej może pomóc w poprawie postawy ciała i zdjęciu ucisku z takich miejsc jak plecy i szyja.

3. POPRAW SWÓJ NASTRÓJ I ENERGIĘ
Poprawa zdrowia i komfortu to nie jedyne sposoby na to, aby biurka stojące mogły poprawić Twoje życie w pracy. Mogą one również poprawić samopoczucie i dodać energii. Siedząc nieruchomo, można poczuć się zmęczonym w pracy, a problem, którego doświadcza ponad dwie trzecie pracowników.

Stanie zamiast siedzenia może zachęcić do większej czujności. W jednym z badań nad pracownikami z nadwagą uczestnicy zgłaszali znacznie niższe wyniki zmęczenia, gdy stali i siedzieli w porównaniu z samym siedzeniem.

Poczucie większej energii może mieć również pozytywny wpływ na Twój nastrój. W jednym z badań uczestnicy, których czas siedzenia w pracy został zredukowany poprzez użycie stojących biurek, odnotowali poprawę stanu nastroju. Poczucie większej świadomości i bardziej pozytywne spojrzenie na pracę może być dla niektórych pracowników najbardziej znaczącą korzyścią wynikającą z używania biurek stojących.

4. ZACHĘCA DO WYŻSZEGO POZIOMU WYDAJNOŚCI
Poprawa energii i nastroju może prowadzić do kolejnej wielkiej potencjalnej korzyści płynącej ze stania na biurku: zwiększenia wydajności pracy. Kiedy zmieniasz biurko w pozycji stojącej i siedzącej, czujesz się bardziej energiczny - kiedy masz więcej energii, wykonujesz więcej pracy - a kiedy jesteś bardziej produktywny, stajesz się bardziej wartościowym atutem dla swojej firmy.

Niektóre badania wykazały bezpośredni związek pomiędzy stanowiskiem pracy a wydajnością. Badanie z 2018 r. wykazało, że pracownicy, którzy stali bardziej w pracy, doświadczyli poprawy w zakresie zaangażowania w pracę i wydajności pracy. Ten wzrost wydajności może prowadzić do zwiększenia liczby ukończonych projektów, skrócenia czasu realizacji, poprawy współpracy, zwiększenia zysków i wielu innych.

Zwiększona wydajność przynosi jednak korzyści nie tylko pracodawcom. Pracownicy częściej czują się spełnieni w swojej pracy, gdy są dumni z wykonanej pracy.

5. BARDZIEJ DYNAMICZNE SPOTKANIE

Stojące biurka zachęcają do większej produktywności

Jedną z możliwych zalet regulowanych biurek, która może nie być tak oczywista, jest to, że można mieć bardziej dynamiczne spotkania. Na pewno jest czas i miejsce na siedzące spotkania wokół stołu konferencyjnego. Jednak na niektórych spotkaniach możesz preferować bardziej aktywne podejście i wyczucie.

Na przykład, jeśli chcesz mieć sesję burzy mózgów, możesz osiągnąć bardziej energiczne, oparte na współpracy uczucie zgromadzenia kolegów wokół stojącego biurka. Możesz również cieszyć się z tej konfiguracji, gdy chcesz pracować nad projektem z czyimś niedopatrzeniem.

Ponieważ biurka stojące mogą zachęcić do większej wydajności i energii w Twoim biurze, nawet jeśli zdecydujesz się usiąść na spotkanie, możesz oczekiwać, że pracownicy wniosą więcej energii i kreatywności do stołu.

6. UCZYŃ TWOJE BIURO BARDZIEJ ATRAKCYJNYM DLA NAJLEPSZYCH WYKONAWCÓW
W miarę jak biurka stojące stają się coraz bardziej popularne w pomieszczeniach biurowych, niektórzy łowcy pracy mogą zobaczyć biuro, które ma tylko tradycyjne biurka do siedzenia jak za dawnych czasów. Kiedy próbujesz przemówić do najlepszych w swojej branży, musisz pokazać, że Twoja firma jest chętna do przyjęcia innowacji i zapewnienia zdrowego środowiska dla swoich pracowników.

Atuty takie jak biurka stojące mogą być ważnym punktem sprzedaży dla pracowników, którzy mają wiele ofert pracy z innych firm w branży. Zwłaszcza jeśli Twoja firma działa w branży technologicznej, musisz zwracać uwagę na najnowsze trendy.

WADY BIURKA STOJĄCEGO

O ile badania wykazały, że biurka typu sit-stand są korzystne, o tyle być może niektórzy krytykowali te biurka z kilku różnych powodów. Oto trzy potencjalne wady do rozważenia, jeśli myślisz o uzyskaniu biurka stojącego do własnego biura lub wyposażeniu całej przestrzeni biurowej w biurka stojące:

1. WYMAGA TO OKRESU DOSTOSOWAWCZEGO
Jedną z wad korzystania z biurka stojącego, jeśli jesteś przyzwyczajony do siedzenia, jest to, że na początku może czuć się dziwnie. Oznacza to, że możesz oczekiwać, że przejdziesz przez okres dostosowawczy. W szczególności, korzystanie z klawiatury i myszy z pozycji stojącej będzie wymagało pewnego przyzwyczajenia. Ta wada jest oczywiście tylko chwilowa, ponieważ dostosujesz się do nowej konfiguracji i możesz preferować ją od siedzenia.

2. MOŻE TO NIE BYĆ OPCJA DLA NIEKTÓRYCH PRACOWNIKÓW
Pracownicy, którzy mają ograniczenia fizyczne, mogą nie być w stanie stać w ogóle lub stać wystarczająco długo, aby korzystać z biurka stojącego. Aby mieć dostępne środowisko pracy dla wszystkich ludzi, niezależnie od ich możliwości fizycznych, należy zapewnić każdemu możliwość siedzenia. Nawet pracownicy, którzy nie mają żadnych ograniczeń, aby nie stać, nadal będą mogli korzystać z możliwości siedzenia przez część czasu.

3. ZBYT DUŻO STANIA MOŻE POWODOWAĆ PROBLEMY ZDROWOTNE
Tak jak siedzenie przez cały dzień może powodować problemy zdrowotne, tak samo nieustanne bycie na nogach może również powodować pewne problemy. Oznacza to, że biurka stojące nie powinny być używane przez cały czas. Stanie w miejscu może prowadzić do problemów z naczyniami krwionośnymi i dyskomfortu. Badania sugerują, że lepiej jest włączyć więcej ruchu do dnia pracy, na przemian siedząc i stojąc lub dodając odcinki, aby uniknąć sztywności.

Potrzebujesz wyposażenia do biura? Odwiedź: https://alibiuro.pl/meble-biurowe