Pomyśl o tym: kiedy jesteś zmęczony, nie wykonujesz swojej najlepszej pracy - a to nie pomaga w ogólnej wydajności pracy. Jeśli chodzi o unikanie zmęczenia, nie chodzi tylko o uzyskanie wystarczającej ilości snu, nawodnienie i utrzymanie odżywczej diety - choć są one również bardzo ważne dla Twojego zdrowia! W najlepszym przypadku zmęczenie jest irytujące, a w najgorszym może prowadzić do problemów z bezpieczeństwem.

Czy wiesz, że twoje stanowisko pracy może przyczyniać się do twojego zmęczenia? Poniżej znajduje się sześć wskazówek, które mogą pomóc w stworzeniu bardziej ergonomicznego stanowiska pracy, które będzie wspierało Twój poziom energii przez cały dzień.

Ruszaj się: regularnie zmieniaj pozycję ciała. Nie utrzymuj tej samej postawy ani pozycji przez dłuższy czas. Wstawaj, spaceruj lub wykonuj co godzinę przez kilka minut świetlne rozciągnięcia. Weź pod uwagę naprzemienną część dnia pracy w pozycji siedzącej i część dnia pracy w pozycji stojącej. Jeśli stoisz w trakcie pracy, możesz rozważyć użycie niepłaskiej maty przeciw zmęczeniowej.
Aktywna mata na biurko Uncaged Ergonomics' Active Standing Desk Mat posiada wyprofilowaną powierzchnię, która została specjalnie zaprojektowana, aby zachęcać do ruchu i rozciągania się w pozycji stojącej. Ta aktywna mata przeciwzmęczeniowa zapewnia doskonałą amortyzację, którą można poczuć w momencie nadepnięcia na nią. Pochylone ściany boczne pozwalają na rozciąganie łydek, podnoszenie jednej lub obu stóp i wygodne stanie z szerszą postawą.

Zachowajcie dobrą postawę głowy i szyi. Najpierw należy sprawdzić pozycję monitora. Monitor komputerowy powinien być umieszczony bezpośrednio przed tobą, ze środkiem ekranu na wysokości oczu. Zła postawa głowy i szyiCzy siedzisz, czy stoisz pracując przed monitorem, szyja i ramiona powinny być w pozycji zrelaksowanej i neutralnej. Jeżeli używasz więcej niż jednego monitora, upewnij się, że możesz je łatwo zobaczyć bez konieczności obracania głowy.

Użyj zestawu słuchawkowego. Albo po prostu trzymaj telefon, zamiast ściskać słuchawkę między szyją a ramieniem. Prawdopodobnie zauważyłeś, że trzymanie słuchawki telefonu w tej pozycji bardzo szybko staje się niewygodne. Z czasem pozycja ta może powodować różne problemy z szyją i ramionami.

Zwalczać nadwyrężenie oczu. Pamiętaj, żeby odpocząć od zmęczenia oczu. Pamiętaj, by regularnie mrugać! Okresowo zamykaj oczy, aby uniknąć zmęczenia oczu. Popularną wskazówką jest zasada 20-20-20. Sugeruje ona, że co 20 minut robisz 20-sekundową przerwę od patrzenia na monitor. Podczas tej przerwy, patrz na coś, co znajduje się 20 stóp od Ciebie, aby zmienić ostrość.
Możesz również rozważyć zmianę ustawień komputera. Wybrana przez Ciebie kolorystyka może być ładna do oglądania, ale może nie robić oczom żadnych przysług. Jeśli nie masz wystarczającego kontrastu, Twoje oczy mogą pracować ciężej niż muszą. Możesz również rozważyć zmniejszenie jasności monitora.

Będziesz też chciał odpowiednio oświetlić przestrzeń. Zbyt ciemne lub zbyt jasne oświetlenie może powodować zmęczenie oczu, co może prowadzić do niewyraźnego widzenia, bólu głowy i szyi. Również kolor oświetlenia może mieć wpływ na Twój poziom energii. Światła o żółtawych odcieniach są łatwiejsze dla oczu niż niebieskie tony wielu tradycyjnych fluorescentów.

Zwróć uwagę na swoją ogólną postawę. Nie trzaskaj. Jeśli siedzisz, upewnij się, że biodra są ustawione jak najdalej do tyłu w fotelu. Tylna część krzesła powinna podtrzymywać górną i dolną część pleców, więc usiądź w pozycji pozwalającej krzesłu kierować Twoją postawą. Głowa, szyja i ramiona powinny być rozluźnione; łokcie powinny pozostawać blisko ciała. Przedramiona, nadgarstki i ręce powinny znajdować się w linii prostej i być w przybliżeniu równoległe do podłogi.

Ustaw swoje krzesło prawidłowo. Siedząc w trakcie pracy, wskakuj. Nie siadaj zbyt daleko od klawiatury i myszy. Jeśli będziesz musiał wyciągnąć ręce, aby dosięgnąć myszy i klawiatury, łatwiej się zmęczysz. Ustaw klawiaturę i mysz w takiej odległości, aby łokcie były zgięte w neutralnej pozycji. Ponadto, dostosuj swoje krzesło do swojego wzrostu. Podczas siedzenia stopy powinny wygodnie spoczywać na podłodze, a kolana powinny znajdować się na wysokości bioder lub tuż pod nimi. Jeżeli Twoja pozycja siedząca jest zbyt niska lub zbyt wysoka, podnieś lub opuść krzesło - lub zdobądź podnóżek.

Trzymaj ręce blisko. Jeśli nie masz ergonomicznej stacji roboczej, możesz być zbyt daleko od klawiatury i myszy. Kiedy musisz wyciągnąć ręce do pisania, mogą ucierpieć mięśnie szyi, ramion, łokci, nadgarstków i rąk. Możesz zmniejszyć zmęczenie w tych miejscach, dbając o to, by Twoja postawa podczas pisania utrzymywała łokcie zgięte pod kątem 90 stopni, a waga ramion była podparta. W Internecie można kupić ergonomiczne produkty, które mogą pomóc zmniejszyć obciążenie mięśni, takie jak ergonomiczne krzesła biurowe z podłokietnikami lub pod biurkiem tacki na klawiaturę, które umieszczają klawiaturę w najlepszym miejscu.
Bez względu na to, czy siedzisz, czy stoisz podczas pracy, te wskazówki pomogą Ci poprawić ergonomię miejsca pracy. Korzyści płynące z poprawy ergonomii stanowiska pracy pomogą Ci pracować wygodniej i utrzymać się w najlepszej kondycji zdrowotnej. Z czasem Twoje ciało będzie Ci wdzięczne.