Na wyposażeniu praktycznie każdego biura znajdują się dzisiaj komputery. Na pewno przyspieszyły one i ułatwiły wykonywanie wiele zadań w pracy. Z drugiej jednak strony bardzo często stają się one powodem dolegliwości bólowych kręgosłupa czy nadgarstka. Często też są przyczyną problemów z oczami. Z pewnymi problemami można szybko się uporać wybierając odpowiednie akcesoria biurowe, które sprawią, że praca przy komputerze będzie mniej obciążająca. Zobaczmy, co warto kupić do biura, aby pracowało się nam lepiej i wygodniej.

Ergonomiczna klawiatura

Klawiatura to konieczny dodatek do komputera. W tych miejscach, w których komputer wykorzystywany jest sporadycznie, wystarczy zwykła, tradycyjna klawiatura. Ale w tych biurach, w których z komputera pracownicy korzystają przez kilka godzin niemal bez przerwy, zwykła klawiatura to złe rozwiązanie. Regularne wykonywanie tych samych ruchów w trakcie pisania na klawiaturze może z czasem doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego. O wiele lepiej w biurze sprawdzi się więc ergonomiczna klawiatura o dość specyficznym kształcie. Wyprofilowano ją w taki sposób, aby osoba pisząca mogła mogła bardziej naturalnie układać palce.

Mysz komputerowa - rodzaje

Wiele osób pracujących przy komputerze posługuje się myszką. Do wyboru są obecnie bardzo różne rodzaje myszek. Chętnie wybierane są na przykład myszki przewodowe. Szczególnie chętnie korzystają z nich osoby, którym zależy na bardzo precyzyjnym obsługiwaniu komputera, na przykład architekci. Minusem myszy przewodowej jest kabel – myszka musi być podłączona do komputera. Myszki bez kabla także dostępne są obecnie w sprzedaży. Jest ich aż dwa rodzaje. Możemy wybierać między myszką optyczną a laserową. Myszki optyczne mogą być używane na różnych powierzchniach nawet bez stosowania podkładki. Mysz optyczna może pracować na każdej, zarówno gładkiej, jak i chropowatej powierzchni. Tak uniwersalna nie jest mysz laserowa. Do myszki laserowej potrzebna jest podkładka.

Rodzaje podkładek pod myszkę

Precyzyjne obsługiwanie komputera to tylko jedna z zalet podkładki pod myszkę. Dobra podkładka pod myszkę, na przykład podkładka ergonomiczna pod mysz, chroni także przed bólami nadgarstka. Specjalne wybrzuszenie służy do naturalnego ułożenia dłoni. Taką podkładkę z żelową wypustką poleca się osobom, które przez kilka godzin dziennie pracują pisząc na klawiaturze.  Podkładki ergonomiczne przeznaczone do pracy biurowej występują w bardzo różnych wariantach. Mogą więc różnić się między sobą ceną. Do produkcji podkładek pod mysz wykorzystywane są bardzo różne materiały.

Rodzaj materiału użytego na podkładkę decyduje zarówno o jej cenie, jak o walorach użytkowych i przeznaczeniu. Do myszki laserowej ( można z niej korzystać bez podkładki) można kupić podkładkę wykonaną z plastiku lub tekstylną. Podkładki tekstylne bardzo dobrze sprawdzają się także w przypadku myszy optycznej. Kupując podkładkę pod mysz musimy wybrać jeszcze jej rozmiar – największa sprawdzi się też w roli ochronnej podkładki na biurko.