Na wyposażeniu większości biur znajdują się dzisiaj komputery. Na pewno ułatwiły one wykonywanie wielu zadań. Z drugiej jednak strony osoby, które kilka godzin spędzają kilka godzin przy komputerze narzekają na bóle pleców i nadgarstków. Praca przy komputerze nie musi jednak tak się kończyć. Wystarczy pomyśleć o zakupie stosunkowo tanich gadżetów, które sprawią, że praca przy komputerze stanie się łatwiejsza, lżejsza i przyjemniejsza. Zobaczmy, co warto kupić.

Podnóżek pod biurko

Ból pleców po dniu spędzonym na pracy przy biurku jest efektem przeciążenia kręgosłupa. W czasie pracy przy komputerze kręgosłup jest nienaturalnie wygięty. Dolegliwości bólowe po powrocie do domu nie będą nam dokuczać, gdy ustawimy wysokość krzesła tak, aby podczas siedzenia stopy opierały się na podłodze. Jeśli jest to niemożliwe, zainwestujmy w zakup podnóżka.  Najprostszy model podnóżka kosztuje około 100 zł. To niewielka suma, ale za to jaka ulga na kręgosłupa. Podnóżki dostępne są w stacjonarnych i internetowych sklepach z artykułami biurowymi.

Ergonomiczna klawiatura

Proste klawiatury dostępne są w bardzo atrakcyjnej cenie i to one najczęściej wybierane są do biura. Klawiatury te nie należą do tych, które pozytywnie wpływają na kondycję naszych nadgarstków i palców. O wiele lepiej sprawdzają się klawiatury o ergonomicznym kształcie. Tego rodzaju klawiatury od tych zwykłych różnią się swoim kształtem. Są wyprofilowane w taki sposób, że podczas pisania na klawiaturze nasze palce mogą znajdować się w pozycji, która jest dla nich bardziej naturalna.

Myszka

Osoby, które pracują przy komputerze potrzebują także myszki. W sklepach komputerowych do wyboru mamy obecnie bardzo różne rodzaje myszek. Wybierając myszkę do pracy pamiętajmy, że wśród nich można wyróżnić także takie specjalnie zaprojektowane z myślą o miłośnikach gier komputerowych. W pracy ten rodzaj mysz komputerowych sprawdza się nie najlepiej. Myszy komputerowe dobrze sprawdzające się biurze mogą być przewodowe (najtańsze, a więc cieszące się dużą popularnością), laserowe lub optyczne. Te dwa ostatnie rodzaje myszek działają na podobnych zasadach. Myszki optyczne muszą być używane na różnych powierzchniach. Do laserowej warto dokupić podkładkę.

Podkładki pod myszkę

Podkładka pod myszkę to gadżet, który umożliwia nie tylko precyzyjne obsługiwanie komputera. Obecnie w sklepach komputerowych możemy kupić także żelowe podkładki przeznaczone zarówno pod myszkę jak i pod nadgarstek. Taką myszkę naprawdę warto kupić. Dzięki temu, że można na niej oprzeć nadgarstek, możemy zmniejszyć ryzyko rozwoju zespołu cieśni nadgarstka. Do wyboru są podkładki pod mysz komputerową różnej wielkości. Wspomniane żelowe pod mysz i nadgarstek są stosunkowo duże. Wybierając podkładkę pod mysz w dużym rozmiarze, możemy wykorzystać ja również jako matę ochronną na biurko. Wystarczy kupić kilka biurowych gadżetów, aby praca przy biurku była łatwiejsza, komfortowa i bardziej przyjemna. Wiele z tych gadżetów można kupić już za kwotę 50 – 100 zł, a niektóre kosztują nawet poniżej 50 zł.