Wiele osób spędza przy biurku wiele godzin. Efektem jest nie tylko ból kręgosłupa, nadgarstków i nóg. Z powodu pracy przy komputerze cierpią także oczy. Pamiętając o kilku zasadach można przestać cierpieć.

Dlaczego praca przy komputerze podrażnia oczy?

Nasze oczy zostały stworzone do patrzenia w dal. Tylko wtedy mogą odpoczywać. Tymczasem podczas pracy przy komputerze przez cały czas są one zmuszane do patrzenia w monitor. W efekcie doprowadza to do ich przeciążenia. Dodatkowo skupiając się na pracy, znacznie rzadziej mrugamy powiekami. Jeśli w pomieszczeniu panuje suche powietrze, nabawienie się zespołu suchego oka jest już tylko kwestią czasu. Przyczyny bólu pleców Pracując przy biurku zmuszamy kręgosłup do przyjęcia nienaturalnej pozycji. Kręgosłup narażony jest więc na duże przeciążenie, które są efektem długotrwałego skurczu górnej części pleców, mięśni barków i karku. Na obciążenia najbardziej narażony jest dolny odcinek kręgosłupa oraz mięśnie, które go otaczają.

Jak zapobiegać problemom zdrowotnym?

Aby zapobiec bólom pleców musimy przede wszystkim zadbać o odpowiednią wysokość krzesła. Należy podnieść je na taką wysokość, aby nogi – gdy usiądziemy – tworzyły kąt prosty. Pamiętajmy także o utrzymywaniu prawidłowej pozycji – nie garbimy się, nie wyciągamy głowy zbytnio do przodu, nie pochylamy się nad biurkiem. Pod pośladki możemy podłożyć sobie specjalną gumową poduszkę. Musimy również prawidłowo ustawić monitor. Jego górna krawędź powinna znajdować się trochę poniżej poziomu naszego wzroku. Monitor ustawiamy w takiej odległości, aby dzieliła nas od niego odległość, która równa się długości naszej wyciągniętej ręki.

Reklama: Podstawki pod monitor w ofercie sklepu Alibiuro: https://alibiuro.pl/podstawka-pod-monitor

Prawidłowo ustawiony monitor zmniejszy ryzyko podrażnienia oczu, zapobiegnie to także bólom pleców. Jeśli do pracy używamy laptopa warto kupić do niego specjalną podkładkę. Podstawka pod laptopa ma specjalnie wyprofilowany, ergonomiczny kształt. Podstawki pod laptopa mają możliwość regulacji kąta nachylenia. Możemy je więc ustawić w taki sposób, aby pracowało nam się naprawdę bardzo komfortowo. Wiele dostępnych obecnie w sprzedaży podstawek pod laptopy pełni także dodatkową funkcję.

Na rynku są podstawki pod laptopa z funkcją chłodzenia. Taka podkładka sprawdza się bardzo dobrze, gdyż zapobiega przegrzaniu się laptopa. Wybierając podstawkę pod laptopa z funkcją chłodzenia sprawdźmy, jaki wysoki poziom hałasu emitują zamontowane w niej wentylatory. Hałasujący wentylator może nam mocno przeszkadzać w pracy. Do produkcji podstawek wykorzystywane są bardzo różne materiały.

Możemy kupić podstawkę wykonaną z drewna, wysokiej jakości tworzywa sztucznego czy z aluminium połączonego z tworzywem sztucznym. Niektóre modele podstawek wyposażone są w antypoślizgowe podkładki zapobiegające zsunięciu się z nich laptopa. Dobrej jakości podstawkę pod laptopa można kupić za mniej więcej 50 zł. To naprawdę niewiele biorąc pod uwagę to, że dzięki niej nasz kręgosłup i oczy przestaną cierpieć po kilku godzinach pracy. Jej zakup warto więc rozważyć urządzając ergonomiczne stanowisko pracy.