Ustawienie wentylatora na termostacie steruje dmuchawą systemu HVAC. Dmuchawa pomaga w cyrkulacji ciepłego lub zimnego powietrza w całym domu, aż do osiągnięcia temperatury na termostacie. Istnieją dwa ustawienia na termostacie do sterowania wentylatorem - automatyczne lub włączone.

AUTO oznacza, że wentylator włącza się automatycznie tylko wtedy, gdy system jest ogrzewany lub chłodzony powietrzem. Gdy termostat osiągnie żądaną temperaturę, cały system wyłącza się do następnego cyklu.
WŁĄCZONY oznacza, że wentylator jest stale włączony i wydmuchuje powietrze, gdy system HVAC nie ogrzewa lub nie chłodzi powietrza.

Uruchamianie wentylatora w trybie AUTO lub ON jest osobistą preferencją. Przedstawiliśmy plusy i minusy każdej z opcji ustawień, dzięki czemu możesz zdecydować, która z nich jest dla Ciebie najlepsza.

Zalety ustawienia wentylatora termostatu na AUTO

 • Utrzymanie wentylatora w trybie AUTO jest najbardziej energooszczędną opcją. Wentylator pracuje tylko wtedy, gdy system jest włączony i nie pracuje w sposób ciągły.
 • W miesiącach letnich w Twoim domu jest lepsze osuszanie powietrza. Kiedy Twój wentylator jest ustawiony na AUTO, wilgoć z zimnych wężownic może kapać i być odprowadzana na zewnątrz. Jeśli wentylator pracuje w trybie ciągłym, wilgoć nie ma szans na kapanie na zewnątrz. Wentylator wieje z powrotem do domu, a klimatyzacja ciężko pracuje, aby usunąć dodatkową wilgoć z powietrza.
 • Trzeba będzie częściej wymieniać filtr pieca. Powietrze jest stale czyszczone, co powoduje, że filtry szybciej się brudzą. Zanieczyszczony filtr sprawia również, że dmuchawa pracuje ciężko i zużywa więcej energii.

Zużycie energii przy ustawieniu wentylatora termostatu na AUTO

 • Można zauważyć, że dystrybucja gorącego lub chłodnego powietrza jest mniej równomierna. Gdy temperatura powietrza osiągnie temperaturę na termostacie, wentylator przestaje przenosić powietrze po całym domu.
 • Wentylator z silnikiem dmuchawy może się szybciej zużywać z powodu częstszych rozruchów i zatrzymań.

Zalety ustawienia termostatu w pozycji ON

 • Pozwalając na nieprzerwaną pracę wentylatora, zapewniamy bardziej równomierną dystrybucję ciepłego lub chłodnego powietrza krążącego po Twoim domu. Pomoże to zmniejszyć ilość ciepłych lub zimnych miejsc w Twoim domu.
 • Wentylator może być mniej obciążony przez rzadsze włączanie i wyłączanie, co może pomóc w wydłużeniu jego żywotności.
 • Powietrze w Twoim domu może być czystsze, jeśli jest pobierane przez system filtracji lub system oświetlenia UV.

Zużycie na ustawienie termostatu w pozycji ON

 • Ciągłe uruchamianie wentylatora może kosztować cię więcej pieniędzy. Niektóre systemy posiadają silniki dmuchaw, które są zaprojektowane do pracy w trybie ON, podczas gdy inne nie są przystosowane do pracy ciągłej.
 • Zimą może się zdarzyć, że z otworów wentylacyjnych wydostanie się chłodne powietrze. Jest to spowodowane tym, że temperatura powietrza jest podobna do temperatury w pomieszczeniu, a Twój dom będzie czuł się chłodny.
 • Należy częściej wymieniać filtr pieca, ponieważ powietrze jest przez niego stale wydmuchiwane.

Latem wszelkie kanały wentylacyjne biegnące na poddaszu lub w pobliżu ścian zewnętrznych mogą wypełniać się ciepłym powietrzem, wdmuchując do domu gorące powietrze. Twój system HVAC musi teraz pracować więcej, aby zrównoważyć dodatkowe ciepło.

Zobacz wentylatory w ofercie sklepu Alibiuro: https://alibiuro.pl/wentylatory-i-wiatraki