Praca przy biurku tylko pozornie wydaje się lekka, przyjemna i łatwa. Kilka godzin spędzonych przy biurku w tej samej pozycji jest powodem bólu pleców. Zakup odpowiednich mebli do biura jest więc kwestią niezwykle ważną. Szczególnie ważny jest wybór odpowiedniego fotela czy krzesła.

Regulowana wysokość i podłokietniki

Dobry fotel czy krzesło biurkowe powinny mieć możliwość regulacji wysokości. Dzięki temu każda osoba bez względu na swój wzrost może ustawić fotel tak, aby jej pozycja była prawidłowa. Wysokość krzesła należy ustawić tak, aby nogi tworzyły kąt prosty – gdy na nim usiądziemy. Dobry  fotel do pracy przy biurku powinien też mieć regulowane oparcie. Wtedy będziemy mogli ustawić je tak, aby dotykało ono łopatek. Powinno także przylegać do dolnego, lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Fotel powinien mieć również podłokietniki. Opierając na nich ręce w czasie pisania, zapobiegniemy rozwoju stanu zapalnego w obrębie łokcia.

Osoby, które są niskiego lub nawet bardzo niskiego wzrostu mogą mieć problem z przyjęciem odpowiedniej pozycji, wyregulowanie prawidłowej wysokości fotela może okazać się niemożliwe. Problem ten można jednak bardzo łatwo rozwiązać – wystarczy zakupić podnóżek pod biurko. Umożliwi on każdej osobie bez względu na to, jakiego jest wzrostu oparcie stóp tak, aby utworzyły kąt prosty. Opierając stopy na podnóżku, odciążymy kręgosłup.

Jaki podnóżek kupić?

Podnóżki pod biurko pojawiły się w sprzedaży jakiś czasu temu i z miejsca zdobyły ogromną popularność. W efekcie w sprzedaży dostępne są dzisiaj różne ich modele. Niektóre z nich to modele bardzo proste, ale wykonane w taki sposób, że spełniają wszystkie zasady ergonomii. Mimo swojej prostej konstrukcji mają szeroki zakres regulacji kąta nachylenia. Wybierają podnóżek pod biurko zwróćmy uwagę, jaki materiał został użyty na jego pokrycie. Jeśli jest to śliski materiał, zrezygnujmy z zakupu i poszukujmy innego. Nasze stopy nie mogą zsuwać się z podnóżka, a śliski materiał nam tego nie gwarantuje. Stojący na podłodze podnóżek nie powinien się po niej przesuwać. W sprzedaży dostępne są modele podnóżków, które mają gumowe nóżki.

Producenci podnóżków oferują je w bardzo różnych wielkościach. Spora ilość modeli to podnóżki o niewielkich gabarytach. Jest jedna z ich zalet, gdyż z łatwością można przenieść je w dowolne miejsce. Oprócz prostych modeli podnóżków w sprzedaży są również takie z dodatkowymi funkcjami. Producenci oferują między innymi elektryczne podnóżki pod biurko, których powierzchnia może być chłodzona lub podgrzewana. Dostępne są także elektryczne podnóżki, które producenci wyposażyli w funkcję masażu. Oczywiście im bardziej zaawansowany model podnóżka wybierzemy, tym więcej za niego zapłacimy. Najprostsze modele można kupić za mniej więcej sto złotych. Modele elektryczne z dużą ilością dodatkowych funkcji kosztują o wiele więcej. Godziny spędzone przy biurku nie muszą dzisiaj oznaczać dolegliwości bólowych kręgosłupa czy nadgarstków. Jest wiele rozwiązań, które mogą zapobiegać problemom z kręgosłupem.