Jest środek lata, więc pewnie radzisz sobie z rosnącymi temperaturami, podkręcając swój AC, prawda? Jeśli nie używasz wentylatora sufitowego lub pokojowego w połączeniu z centralnym systemem klimatyzacji, tracisz pieniądze i marnujesz energię. Oto dlaczego.

Cudownie jest zanurzyć się w tym zimnym powietrzu, ale kosztuje to dużo pieniędzy. Czy wiesz, że jest to szczególnie prawdziwe, gdy nie używasz wentylatora sufitowego lub pokojowego w połączeniu z systemem klimatyzacji? Oto dlaczego.

AC składa się na duży kawałek twoich rachunków za media

Klimatyzatory zużywają więcej energii niż jakiekolwiek inne urządzenia gospodarstwa domowego. Według SFGate, podczas gorących letnich miesięcy, jedna czwarta rachunku za media jest wydawana na prąd zmienny w takim stopniu, że w USA sama klimatyzacja zużywa 5 procent całej wytworzonej energii elektrycznej, co kosztuje amerykańskich właścicieli domów 11 miliardów dolarów rocznie.

Biegają w ustalonym cyklu

Klimatyzatory są ratownikami życia, dzięki którym nasze domy stają się bardziej komfortowe w ciepłych miesiącach, ponieważ robią więcej niż tylko chłodzą powietrze - osuszają je również. Ale mają też kilka wad, oprócz kosztów ich eksploatacji. Po pierwsze, większość systemów AC jest ustawiona tak, aby chłodzić cały dom (lub całe piętro, jeśli masz system strefowy). Ale zazwyczaj w danym momencie w domu jest tylko kilka pomieszczeń. W rezultacie marnuje się pieniądze i energię na chłodzenie pomieszczeń, których się nie używa.

Po drugie, gdy system AC osiągnie ustawioną temperaturę, wyłącza się. Ale - szczególnie gdy wilgotność jest wysoka - w ciągu kilku minut od wyłączenia prądu zmiennego możesz zacząć się czuć lepki. Wtedy właśnie poczujesz pokusę, aby obniżyć klimatyzację i ponownie ją włączyć. Ale bez względu na to, jak nisko go włączysz, AC wyłączy się po osiągnięciu punktu nastawy.

Zgodnie z danymi Departamentu Energii USA, im większa jest różnica między temperaturą zewnętrzną a wewnętrzną, tym trudniejsza jest praca urządzenia AC. Jeśli na zewnątrz jest 90 stopni i ustawisz termostat na 78 stopni, zużycie energii będzie znacznie większe niż w przypadku ustawienia termostatu na 85 stopni.

Jak wentylator może pomóc

Zaletą wentylatora jest to, że utrzymuje on cyrkulację powietrza, niezależnie od temperatury. To właśnie uczucie poruszania się powietrza po skórze sprawia, że czujesz się naprawdę chłodno - i pozwala na ustawienie termostatu wyżej niż byłoby to możliwe bez wentylatora. Niektórzy właściciele domów uważają, że po ochłodzeniu powietrza, używanie wentylatora do jego cyrkulacji jest bardziej przyjemne niż po prostu siedzenie w chłodnej przestrzeni. Chociaż wentylatory sufitowe tworzą przyjemny powiew z góry - co jest miłe, gdy leżysz w łóżku lub gotujesz w kuchni - wentylatory pracują równie dobrze w biurze lub gdy siedzisz w swoim salonie i chcesz po prostu poczuć chłód.

Aby zainstalować wentylator sufitowy, potrzebny jest co najmniej ośmiostopowy sufit, z łopatkami, które znajdują się gdzieś pomiędzy 7 a 9 stopami nad podłogą i 10-12 calami pod sufitem, zauważa Krajowe Laboratorium Energii Odnawialnej. Możesz również potrzebować elektryka do zainstalowania wentylatora sufitowego. Wentylatory pokojowe są niedrogie i przenośne, więc można je podłączać wszędzie tam, gdzie znajduje się istniejące gniazdo i łatwo przenosić je z pokoju do pokoju.

Jeśli jesteś na rynku nowego systemu HVAC, poszukaj najbardziej energooszczędnego modelu, na jaki Cię stać, aby wykonać najlepszą pracę dla Twojego domu. Nie ignoruj jednak korzyści, jakie mogą wyniknąć z zastosowania wentylatorów pokojowych i sufitowych, które zapewnią Ci komfort i obniżą rachunki za energię.

Jakie są Twoje najlepsze porady dotyczące oszczędzania energii, które pomogą utrzymać chłód w lecie? Podziel się z nami poniższymi uwagami!